See faidisha on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "-faidisha",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "kufaidisha",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "kutofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "faidisheni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -lifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -kufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ninafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "nafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tunafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "unafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mnafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "anafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wanafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -nafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sifaidishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "hatufaidishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "hufaidishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "hamfaidishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "hafaidishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "hawafaidishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -faidishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -tafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -tafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nifaidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tufaidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ufaidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "mfaidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "afaidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafaidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -faidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sifaidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngefaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singefaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngalifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"past"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singalifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"singular"
]
},
{
"form": "twafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"plural"
]
},
{
"form": "wafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mwafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "vyafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "zafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kwafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "mwafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -mefaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -meshafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"already-form"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -jafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"not-yet-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-when-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sipofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-not-form"
]
},
{
"form": "kafaidisha / positive subject concord + -kafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kafaidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-nifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"singular"
]
},
{
"form": "-tufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"plural"
]
},
{
"form": "-kufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-wafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-kufaidisheni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-wafaidisheni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-mfaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-wafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-lifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-yafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-vifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-zifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-pafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-mufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-jifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"reflexive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "General positive (positive subject concord + (object concord) + -faidisha- + relative marker)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-faidishaye",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-faidishao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-faidishao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-faidishayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-faidishalo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-faidishayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-faidishacho",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-faidishavyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-faidishayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-faidishazo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-faidishao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-faidishako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-faidishapo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-faidishamo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -faidisha)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-yefaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-ofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-lofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-chofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-vyofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-yofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-zofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-ofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-kofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-pofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-mofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "-faidisha (infinitive kufaidisha)",
"name": "sw-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sw-conj"
}
],
"lang": "Swahili",
"lang_code": "sw",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Swahili entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "-faidi"
}
],
"glosses": [
"Causative form of -faidi"
],
"id": "en-faidisha-sw-verb-a0G-tGWg",
"links": [
[
"-faidi",
"faidi#Swahili"
]
],
"tags": [
"causative",
"form-of"
]
}
],
"word": "faidisha"
}
{
"forms": [
{
"form": "-faidisha",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "kufaidisha",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "kutofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "faidisheni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -lifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -kufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ninafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "nafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tunafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "unafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mnafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "anafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wanafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -nafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sifaidishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "hatufaidishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "hufaidishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "hamfaidishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "hafaidishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "hawafaidishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -faidishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -tafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -tafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nifaidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tufaidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ufaidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "mfaidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "afaidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafaidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -faidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sifaidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngefaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singefaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngalifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"past"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singalifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"singular"
]
},
{
"form": "twafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"plural"
]
},
{
"form": "wafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mwafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "vyafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "zafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kwafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "mwafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -mefaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -meshafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"already-form"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -jafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"not-yet-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-when-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sipofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-not-form"
]
},
{
"form": "kafaidisha / positive subject concord + -kafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kafaidishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-nifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"singular"
]
},
{
"form": "-tufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"plural"
]
},
{
"form": "-kufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-wafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-kufaidisheni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-wafaidisheni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-mfaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-wafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-lifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-yafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-vifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-zifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-pafaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-mufaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-jifaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"reflexive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "General positive (positive subject concord + (object concord) + -faidisha- + relative marker)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-faidishaye",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-faidishao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-faidishao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-faidishayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-faidishalo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-faidishayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-faidishacho",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-faidishavyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-faidishayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-faidishazo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-faidishao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-faidishako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-faidishapo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-faidishamo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -faidisha)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-yefaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-ofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-lofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-chofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-vyofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-yofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-zofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-ofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-kofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-pofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-mofaidisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "-faidisha (infinitive kufaidisha)",
"name": "sw-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sw-conj"
}
],
"lang": "Swahili",
"lang_code": "sw",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Swahili causative verbs",
"Swahili entries with incorrect language header",
"Swahili lemmas",
"Swahili verbs"
],
"form_of": [
{
"word": "-faidi"
}
],
"glosses": [
"Causative form of -faidi"
],
"links": [
[
"-faidi",
"faidi#Swahili"
]
],
"tags": [
"causative",
"form-of"
]
}
],
"word": "faidisha"
}
Download raw JSONL data for faidisha meaning in All languages combined (15.8kB)
{
"called_from": "inflection/2512",
"msg": "rejected heuristic header: table cell identified as header based on style, BUT Swahili is not in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS; cleaned text: Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information., style: background: var(--wikt-palette-blue-2,#eff7ff); border: 1px solid var(--wikt-palette-grey-2,#d0d0d0); text-align: center; line-height: 1.5em;////NodeKind.TABLE_CELL",
"path": [
"faidisha"
],
"section": "Swahili",
"subsection": "verb",
"title": "faidisha",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.